Click here for English version.

Almelek Kitap İndeksi

Basın Bülteni

Basın Bülteni

www.aa-ka.com / www.kitapindeksi.com

“AA-KA KİTAP İNDEKSİ” ARAMA MOTORU AÇILDI!

 

Almelek A.Ş. nin kültürel projesi olan aa-ka.com açıldı! Bir sosyal sorumluluk projesi olan Aa-ka.com; edebiyat meraklılarının, akademisyenlerin ve araştırmacıların kaynak tarama ihtiyaçlarını interneti kullanarak hızlı ve kolayca çözümleyebilmeleri için tasarlandı. Proje, Alper Almelek’in yıllar içinde okuduğu yüzlerce kitaptan çıkarttığı indeksler ve aldığı notların bir çok gönüllü tarafından aylarca süren çalışmalarla dijital ortama aktarılmasıyla hayata geçirildi.

Almelek Arşivi, 220’den fazla yazarın, 750’den fazla eserinde geçen anahtar sözcükler indekslenerek hazırlandı. Başta Türk kültürü/edebiyatı/tarihi olmak üzere İnsan/Dünya kültürü/tarihi üzerine 330.000’den fazla sözcük ve terim içerisinden 90.000’den fazla benzersiz anahtar sözcük içeren arama motoru kullanıcıların anahtar sözcükler ile kolayca kitap isimlerine ulaşarak araştırma yapmasını sağlamaktadır.

AAKA Arama Motor’una herhangi bir sözcük yazdığınızda “AAKA arşivinde” var olan sözcüğün geçtiği eser, sayfa numaralarıyla önünüze gelecek şekilde tasarlanmıştır. Bundan sonra yapılması gereken sadece o eserlere ulaşmanız... Eserlerin yayınlanmamasının sebebi telif hakkı kuralları kanununa göre, sözcüklerin geçtikleri sayfaların içeriklerinin web ortamına taşınması mümkün olmamasıdır. Bu yüzden esere fiziki olarak ulaşmanız sizin sorumluluğunuzdadır.

AAKA “Arama Motoru'nu” oluşturan Sayın Alper Almelek niçin böyle bir çalışma ihtiyacını hissettiğini şöyle açıklıyor:

“Her edebi/araştırma kitabı, eseri kendi içinde bir bilgi yuvasıdır. İyi yazarlar yeteneklerini yalnızca yarattıkları hayali karakterlerle, yaşamlarını anlattıkları gerçek kişilerle değil, eser içerisine kattıkları kendi ‘kültürel birikimlerini’ de okuyucuya aktarmalarıyla gösterirler. Bu perspektiften bakıldığında iyi yazılmış bir edebi/araştırma eserinin kendi çapında ansiklopedik bilgi içerdiğini de söyleyebiliriz. Peki, kitaplarda geçen bu değerli ‘kısa bilgilere’ nasıl erişeceğiz?

AAKA burada devreye giriyor. Benim yıllardır yapmakta olduğum uygulama ‘İnsan Kültürünü’ tanımlayan sözcükleri işaretlemek ve arkasından ‘Arama Motoru'na’ eklemektir. Bunu sistematik bir şekilde yapabilmek için kendimce bazı kurallar geliştirdim. Bu kurallar çerçevesinde ben ve AAKA ekibim, keyifle ve sabırla sözcükleri arşivledik ve arşivlemeye devam ediyoruz... Birkaç sözcükden oluşan bazı sözcükleri farklı şekillerde de aratabilme imkânından dolayı ‘ arama çeşitliliği’ açısından bakıldığında 700.000’den fazla şekilde arama yapmak da mümkün. Örneğin: “Pera Palas Oteli’ni aratabileceğiniz şekiller: ‘Pera’, ‘Palas’, ’Otel’, ‘Pera Palas’, ‘Pera Palas Oteli’ (toplam 5 çeşit arama) İnsan kültürünü araştırmaya yönelik sözcükleri arşivleme sistemi için ‘AAKALAMAK’ sözcüğünü yarattım.”

 

 

AAKA Arama kutusuna anahtar sözcük yazıldığında veri tabanının sundukları:

 

  • Sözcüğün geçtiği kaynaklar (kitap/eserleri)
  • Kitap kapak görseller
  • Sözcüğün kitap içinde geçtiği sayfa numaraları
  • Kitabı basan yayınevinin linki
  • Önemli not: Sözcüğün geçtiği cümleler verilmez.

 

Alper Almelek Hakkında:

1971 İstanbul doğumludur. Siyasal Bilimler eğitimini Güney Maine Üniversitesi’nde (A.B.D.) tamamladı, 1995 yılından beri Ambalaj sektöründe Yönetici olarak çalışmaktadır. Evlidir, iki çocuğu vardır. Şimdiye kadar basılan kitapları: Ağırlamanın Püf Noktaları (Ekin Yayıncılık), Istanbulite (Ekin Yayıncılık), İş’te Kahkaha (Alfa Yayınları)

 

 

Almelek Arşivi Almelek A.Ş.’nin bir kültür hizmetidir ve tüm hakları Alper Almelek’e aittir.İletişim Bilgileri: 
Alper Almelek, AA-KA Yaratıcısı ve Kurucusu
+90 212 324 6316 

E-Posta:  alper.almelek@aa-ka.com